WordPress Hata 500 Çözümü

WordPress sitelerin çoğu açık olmamasına rağmen bazen kullanım hatalarından dolayı siteyi günlerce aylarca kapalı tutabiliyor.

WordPress hata çeşitlerinden biri olan 500 hatası olduğu nasıl anlaşılır ?

Siteyi açtığınızda veya admin sayfasına erişmeye çalıştığınızda boş beyaz bir sayfa çıkar ve hiçbir yere girmez. Bazılarında ise “500 Internal Server Error” diye hata verir.

500 Hatasının Sebepleri

Host sunucusu aldığınız firmanın sorun olabilir. Server da bakım veya güncelleme yapılıyor olabilir. Site için kullandığınız altyapı dosyaları bozulmuş olabilir. Siteye virüs girmiş olabilir. WordPress dizininizdeki .htaccess dosyası bozulmuş olabilir. WordPress ise kullandığınız portal kurduğunuz bir eklenti bozmuş olabilir.

500 Hatasının Çözümü

İlk olarak sitenizi yedekleyin. Hem dosyalarınızı hemde mysql database nizi.

Şimdi aşağıdaki adımları teker teker deneyiniz. Sorunu anlamak için her adımdan sonra siteye girmeye çalışın.

WordPress ise ana dizinden .htaccess dosyanızın ismini değiştirin .htaccess1 veya   .htaccess_eski yapın. VE aynı şekilde wp-content içinde ki plugins klasöründe adını değiştirin. Kontrol edin olmadıysa aşağıdaki adımları deneyin.

Sitenize virüsten korunmak için All In One WordPress Security and Firewall eklentisini kurduysanız da çözüm basit. Ana dizine wordfence-waf.php isimli bir dosya atar o dosyayı silmiş olabilirsiniz bu dosya yine /public_html/.users.ini  dosyasıyla   ana dizinde ki  wordfence-waf.php çağırıyor. Yani  .users.ini    dosyasınıda silmeniz gerekir.

 

Bu adımlar işinizi görür yine olmadıysa yorum bırakın kontrol edelim 🙂