RapidShare Kapanıyor…

rapidhsare-deadRapidshare, internette en eski dosya barındırma hizmeti veren, merkezi İsviçre’de bulunan popüler bir paylaşım sitesiydi.

31 Mart 2015 tarihinden itibaren yüklenen dosyalar ve kendi internet portalı otomatik olarak silinmiş olacak. Kendi sitelerinde ise aşağıdaki uyarı ile bunu resmileştirdiler.

rapidshare_shutting_down

Sitenin kapanış sebeplerinden biri korsanla mücadele için verdiği ödünler sitenin popülaritesini iyice azalttı ve farklı alternatiflere yönlendirdi.

apidShare’in yasal olarak doğru yolu seçmesi elbette şirketin durumunu kötüleştiren tek etmen değil. 2002 yılında kurulan RapidShare’in aldığı son darbe bulut teknolojisinden oldu. Dropbox, Google, Microsoft gibi markaların bu tarafa giriş yapması, WeTransfer gibi popüler rakiplerin gelmesi RapidShare’i gözden düşürdü.

Fiyat politikası olarak bulut servisi veren popüler servisler kadar iddialı olamayan RapidShare’in geçen yıl şirkette gittiği revizyonlar, küçülme ve re-branding de işe yaramamış olacak ki, şirket web sitesine bir not düşerek internet sahnesine veda edeceğini açıkladı. RapidShare, kullanıcılarından verilerini herhangi bir veri kaybı yaşanmaması adına Mart 2015’e kadar yedeklemelerini istedi.