İnternette Güvende Olmak

İnternet hayatımızın hemen hemen her alanına girdi. Her geçen gün de internet kullanımı artıyor. Bu hızlı girişin en büyük nedeni normalde saatler sürecek işlerimizi interneti kullanarak birkaç dakika içerisinde halledebilmemizdir.

 

 

İnternet ile banka şubelerine gitmeden para çekebiliyor, havale ve eft işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Elektrik, su, doğalgaz, telefon vb. faturaları ödeyebiliyoruz. Mağaza mağaza gezmeden elektronik eşya, ev eşyaları, mobilya, kıyafet gibi daha birçok ürünü tek bir tıkla internet üzerinden satın alabiliyoruz. Okul ve ders kayıtlarını bile artık internetten kolayca yapabiliyoruz. İnternetin sağladığı kolaylıklar bunlarla da bitmiyor. Bankaların internet bankacılığı hizmeti sayesinde acil paraya sıkıştığınızda internet üzerinden size en uygun ihtiyaç kredisine bile başvurabiliyorsunuz. Bu sayede banka şubesine gitmeye gerek duymamış oluyorsunuz.

 

pratik-ihtiyac-kredisi-teb

 

İnternetin bu denli hayatımıza girmesi haliyle bir takım sorunları da beraberinde getiriyor. İnternette işlem yaparken kredi kartı ve kişisel bilgilerimizi paylaşmak zorunda kalıyoruz. Hal böyle olunca kredi kartı ve kişisel bilgilerimizin çalınma riski ortaya çıkıyor. Böyle can sıkıcı durumlara düşmemek için bazı önlemleri almamız gerekebilir.

  • Herkesçe bilinen güvenilir sitelerden alışveriş yapılmalı.
  • E-posta yolu ile gelen şüpheli mailler mümkünse açılmamalı. Eğer gönderilen mail virüs içeriyorsa bilgisayarınızdaki verilere kolayca ulaşılabilir.
  • Bazı büyük ve bilinen şirketlerin isimlerini kullanarak sizden bilgi talep eden olursa kişisel bilgilerinizi asla paylaşmayın.
  • İnternet kafe gibi halka açık ortamlarda kredi kartı ile işlem yapmayın.
  • Alışveriş yaptıktan sonra ödeme yapmak için sanal klavye kullanın.
  • Kredi kartı ekstralarınızı düzenli olarak kontrol edin.
  • İnternet bankacılığı ve kredi kartı şifrenizi görevliler dahil hiç kimseye vermeyin.

İnternet kullanımı her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da başımıza dert de açabilir. O yüzden yukarıda bahsettiğimiz önlemleri alarak ciddi sıkıntılar yaşamaktan kurtulabilirsiniz.