Elektrik Üreten Ağaç – ‘Wind Tree’

fransa-elektrik-ureten-agac-wind-treeElektrik üretmek için tasarlanan ‘Wind Tree’ (rüzgâr ağacı) 8 metre yüksekliğinde. İlk prototip kuzeybatı Fransa’da çalışmaya başladı.

Michaud-Larivière tarafından geliştirilen rüzgar ağacının ünite başına maliyeti 23 bin sterlin (yaklaşık 80 bin lira). Yılda yaklaşık 320 gün boyunca elektrik üretebiliyor. Bu süre, geleneksel rüzgar türbinlerinden yaklaşık 2 kat daha fazla. Geliştirici Michaud-Larivière sebebini şöyle açıklıyor: kullandığımız mikro boyuttaki jeneratörler yıl boyunca 2 m/s gibi çok düşük rüzgar hızlarında dahi elektrik üretilebilmesini sağlıyor.

 

Rüzgarsız bir yaz gününde, ağaçlarının görünmez bir kuvvet ile hareketini izlerken ilham alan Larivière, acaba bu olaydan kaç watt enerji elde edebiliriz? diye sorduğunu, bunun kendisinde merak uyandırdığını ve rüzgar ağacı fikrinin doğduğunu söylüyor.

 

Geliştirici, rüzgar ağacının 3,5 m/s rüzgar hızında kendini 2 yılda amorti edebildiğini iddia ediyor. Ne kadar net enerji üretebildiği hakkında bilgi verilmeyen ağacın satışı 2015 yılında başlayacak.