Erzurum’da 1001 Hatim

Erzurum'da 1001 HatimErzurum’un nesi meşhur ? Kadayıf Dolması, Çifte Minaresi mi sizce ?

Erzurum’un Evliyası ve 1001 Hatimi meşhurdur.

Erzurum’da, 500 yıldır sürdürülen Binbir Hatim geleneği büyük bir heyecan içerisinde sürdürülüyor. Okunan 28 bin 477 hatimin duası bugün yapıldı.

Erzurum merkez ve ilçelerin camilerinde, sabah namazının ardından başlatılan hatim okumaları coşku ve heyecana sahne oldu. Bu sene 15 Aralık’ta başlayan Binbir Hatim’lerin, cuma namazı öncesinde Ulu Cami’de duası yapıldı. ‘Binbir Hatim’ duasına 10 binlerce kişi katıldı.

Erzurum Müftüsü Hasan Çınar, bu sene 28 bin 477 civarında hatim okunduğunu belirterek, Ulu Cami’de duaların yapıldığını söyledi.

Müftü Çınar, Erzurum’da 5 asırdır devam ettirilen hatim geleneğinin, bu yıl da büyük bir coşkuya sahne olduğunu söyledi. Çınar, Pir Ali baba tarafından başlatılan ‘Binbir Hatim’ geleneğinin Erzurum’a has olduğunu kaydetti.

42 camide okunan hatimlerin ve tefsirlerin duasını Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, yaptırdı.
PİR ALİ BABA KİMDİR?

Pir Ali Baba’nın, hicri 945, miladi 1533 yıllarında yaşadığı tahmin ediliyor. Pir Ali Baba’nın yaşadığı dönem, Yavuz Sultan Selim ve oğlu Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı Padişahı olduğu yıllardır. Bu dönem Osmanlı Devleti’nin yükselme ve gelişme yıllarıdır. Bu yıllar aynı zamanda ilim, sanat ve edebiyat alanında büyük gelişmelerin olduğu ve günümüze kadar gelen kalıcı eserlerin oluşturulduğu yıllardır. Bu ortamda yetişen Pir Ali Baba, âlim, fazıl, zahit bir mübarek zat olup, o devrin büyük zenginlerindendir.

Düzcü köyünde mutasarrıflık yapan Ali Baba, “Eğer her yıl 1001 hatim okursanız, Allahü Teala bu memleketi hususiyetle zelzeleden korur” diyerek maliki bulunduğu 8 köyden 4’nün gelirini, tamamen (meşayih ve ulemadan olan evlatları nezaretinde) Erzurum’da yılda bir defa okunmasını ihdas ettiği Binbir Hatimler’e vakf etmiş ve bu hatimler o günden sonra Erzurum’da sürekli okutularak, Birinci Cihan Harbi yıllarına kadar devam etmiştir. O yıllarda meydana gelen bazı aksamalarla okutulamayan ”Binbir Hatimler”, bir süre sonra Erzurum Müftüsü Hacı Muhammed Sadık Solakzâde ve o zamanın Erzurum milletvekillerinden Mühirzâde Asım Efendi ile Zihni Bey tarafından yeniden okutulmaya başlandı. Mustafa Kemal Paşa’dan izin istihsal edilerek yeniden başlayıp devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir.
Pir Ali Baba’nın mezarı merkeze bağlı Tepeköy ile (Düzcü) Tuzcu köyleri arasında, Erzurum ovasına nazır kendi adını taşıyan Pir Ali Baba tepesi üzerinde bulunuyor.