Erzurum’a Raylı Sistem Geliyor…

erzurum_hafif_rayli_sistem_hizmete_girdiHafif raylı sistem Tebriz kapıdan başlayarak Yenişehir, Yıldızkent Atatürk Üniversitesi ve Dadaşkent’e kadar gidecek.Hafif raylı sistem hayata geçtiğinde Erzurum şehir içi ulaşımda büyük rahatlık olacaktır.

Erzurum da şehirleşme açısından son yıllarda önemli gelişmeler gösteriyor. Yenişehir, Dadaşkent, Yıldızkent adeta birer uydu kent görünümü kazandı. Hafif raylı sistem buna paralel Erzurum kentini doğunun en gelişmiş şehri haline getirecektir.


“Finansmanı zor ve pahalı” gibi muhtemel gerekçelere itibar etmeden şu konularda bir araştırma yaptırmasını öneriyoruz :

* Yer üstü raylı sistemin geçeceği ana hattın tespit edilmesi için
* Süratle bir teknik komisyon oluşturulması,
* Öngörülen hattın zemin etüdünün süratle yapılması,
* Yolcu yoğunluğunun belirlenmesi,
* Durak yerleri ve mesafeleri tespit edilmesi,
* Kullanılacak vagon tipleri üzerinde bir araştırma yapılması

Hat güzergahı konusunda bizim düşüncemiz şudur:

Ilıca kaplıcalarının tedavi amaçlı olarak kullanılmaya başlamasından sonra bu ilçemizden şehre gelecek yolcu yoğunluğu iyice artacaktır. Dolayısıyla yer üstü hafif raylı sistemin başlangıç noktasının Ilıca olarak tespitinde büyük yarar var.

– Ilıcadan (aziziye belediyesi) gelen sistem,
– Dadaşkent içinden geçerek çevre yoluna çıkacak,
– Stadyum karşısından Üniversite içine girecek (yakutiye belediyesi)
– Üniversite içinden geçerek
– Araştırma hastanesi önünden Çat yoluna çıkacak
– Oradan Yıldızkent ve Yenişehir güzergahını takip ederek
– Bosna Caddesinden şehir merkezine ulaşacak.

Teknik elemanlar asgari maliyet ve yolcu yoğunluğu hesabıyla kesin güzergahı ve durak yerlerini belirleyebilirler.
Yer altı köprüleri gerektirmeyen, sinyalizasyon sistemiyle geçişleri sağlanan hafif sistemlerle ekonomik bir proje hazırlamak mümkün gözüküyor. Benzer projeleri uygulayan Belediyelerle işbirliği sağlanarak, Erzurum’a özgü proje süratle uygulamaya sokulabilir. Büyükşehir Belediyemizin böyle prestijli bir projeye imza atması bize gurur verir. Şu soğuk memlekette insanımıza sımsıcak, kaliteli, çağdaş bir toplu taşım imkanı sunanlar bu şehir insanının gönlünde bedeyen tat kuracaktır.

Hele de kırk bin öğrenciyi ve binlerce turisti ağırlayan bir şehre böyle bir çağdaş hizmet ayrı bir hava verecektir. Geçtiğimiz yıl, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), kampus içinde Raylı Sistem oluşturmak için bir karar almıştı. Öğretim üyeleri ve öğrencilerin birlikte hazırladığı proje, kampuste ulaşımı, tramvay benzeri “monorail” ile sağlamayı öngörmekteydi. Belediyemizce oluşturulacak bir teknik komisyon OTDÜ ilgilileri ile temas ederek Erzurum için benzer projelerin uygulanabilirliğini araştıramaz mı?

Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesi de Hafif Raylı sistemler yoluyla toplu taşımacılık yapılması yolunda ciddi bir proje yürütüyor. Kayseri Belediyesi 2004 yılı içinde hazine garantisi alarak uluslararası ihaleye çıktı. Bir teknik heyette bu konuda çalışabilir ve Erzurum’un benzer bir projeyi aynı aşamaya getirme yollarını araştırabilir. İstanbul, Ankara, Konya Belediyeleri ile de bu konularda işbirliği elbette mümkün. Bu Belediyeler aşağı yukarı benzer projeleri nasıl başlatıp yürütmüşler, projelerin finansmanı için ne gibi yurt dışı kaynaklar bulmuşlar?

 

 

Erzurum Hafif Raylı Sistem Projesi’nin tahmini adını da koyalım: ERAYERAY GenelERAY Şehir Merkezi

Etap Ayrıntıları

1. Etap: Aziziye (Ilıca) – Erzincan Yolu – OSB – Dadaşkent – Erzincan Yolu – FSM Bulvarı Kavşağı – Cemal Gürsel Caddesi – Havuzbaşı- Cumhuriyet Caddesi – Lalapaşa Camisi
1. Etap sistemin omurgası. Kısa ve orta vadede yapılması beklenebilir. Ancak üniversite içerisine değil de kapısına uğrar, üniversite içi ulaşımı ücretsiz aktarma sağlar. Yerleşkenin bütünlüğü ve raylı sistemin seyir doğrultusunu bozmamak ve ayrıca üniversite yerleşkesi içine kimliksiz insan sokmamak adına bu yöntem daha doğrudur. Zaten her ne kadar ilk öneride üniversite içi denmişse de bunun proje uygulaması aşamasında gerçekleşmeyeceği açıktır. Samsun’da Samray’ın ancak üniversite kapısına gelmesi düşünülmektedir, Adana’da Çukurova Üniversitesi raylı sistemin Balcalı Yerleşkesi’nden geçmesine karşı çıkmaktadır. Bu nedenle Atatürk Üniversitesi içi ulaşımı belediyeye ait otobüsler ücretsiz aktarma uygulamasıyla sağlayacaktır. İcabettiği takdirde yerleşkes içi raylı sistem ayrıyetten düşünülebilir.

1. Etap kapsamında Erzurum Belediyesi’nin Gar önünden kalkan Havalimanı servisleri iptal edilerek Havalimanı-OSB servisine gidilebilir ve OSB’den raylı sisteme binecek yolcuların şehir merkezine inmesi sağlanır.

2. Etap: Yıldızkent – Yavuz Sultan Selim Bulvarı – Erzurum AVM – Atatürk Bulvarı – Bosna Hersek Caddesi – (1. Etap’a devam ederek Lala Paşa Camisi’nde son bulur)
2. Etap da 1. Etap’tan hemen sonra başlanacak projedir. Tamamlanmasıyla birlikte şehrin ulaşım açısından en yoğun bölgelerinin sorunu çözülür.

3. Etap: Erzurum Çevreyolu Tortum Kavşağı – Tortum Yolu Caddesi boyu – 50. Yıl Caddesi – Hastaneler Caddesi – (1. Etap’ta Cumhuriyet Caddesi’nden devam eder) – Menderes Caddesi – Orhan Şerifsoy Caddesi
3. Etap orta ve uzun vade projesidir. Tortum Yolu üzerindeki olası kentsel dönüşümler ve şehrin Çevreyolu tarafına doğru gelişimine göre yapılır. Ayrıca Erzurum Çevreyolu’nun yapılmasıyla birlikte terminalin başka yere taşınması elzem olmuştur. Bu yerse Çevreyolu Tortum Kavşağı’ndan başka bir yer olamaz ve bu şekilde raylı sistem terminale de ulaşmış olur. Aynı zamanda 3. Etap Gar’ı da kapsamış olmaktadır. Bu şekilde tüm şehirlerarası otobüs yolcuları, Çat hariç tüm ilçe minibüsleri terminale uğramak ve yolcularını buradan indirmekte; yolcular da şehrin 4 bir yanına ulaşımını raylı sistem ağıyla sağlamış olmaktadır. Ayrıca Erzurum’un kuzeyindeki bu dümdüz, ovalık alanın toplu konutlarla gelişeceği gün gibi açıktır, o yüzden 3. Etap da cazip bir projedir.

3. Etap kapsamında gerek Hastaneler Caddesi’ne gerek Orhan Şerifsoy ve Menderes Caddesi’ne hat yapılacak, bu hat çift hat olacaktır. Bu şekilde Hastaneler Caddesi – 50. Yıl Caddesi – Orhan Şerifsoy Caddesi-Menderes Caddesi – Cumhuriyet Caddesi şehrin içinde bir yuvarlak çizen raylı sistem güzergahı olacaktır. 2. ve 3. Etap, gerekirse de 1. Etap bu güzergahı kullanacak ve tramvaylar Lala Paşa Camisi önünde durmak ve geri manevra yapma derdinden kurtularak sisteme akıcılık kazandıracaktır. Ayrıca 1. ve 2. Etap’ta belli ölçüde olan yoğunluğun 3. Etap’ın katılımıyla daha da artacağı düşünülürse şehiriçi bu ring yuvarlağı raylı sistem güzergahının yoğunluğunu azaltmada, tramvaya ring sistemi katarak tramvay dizilerinin Cumhuriyet Caddesi üzerinde yığılmasını önlemekte önemlidir. 2. Etap tamamlandıktan sonra aciliyet görülmesi halinde 3. Etap’ın yaklaşık % 20’lik kısmı olan şehiriçi ring yuvarlağı 3. Etap’ın geriye kalan % 80’lik kısmından önce de tamamlanabilir.ERAY Şehiriçi Ring Yuvarlağı

Şehiriçi ring yuvarlağının tamamlanmasıyla birlikte;
2. Etap şehiriçinde Bosna Caddesi – Hastaneler Caddesi – 50. Yıl Caddesi – Orhan Şerifsoy Caddesi – Menderes Caddesi – Cumhuriyet Caddesi şeklinde çalışacaktır.
3. Etap şehiriçinde 50. Yıl Caddesi – Hastaneler Caddesi – Cumhuriyet Caddesi – Menderes Caddesi – Orhan Şerifsoy Caddesi – 50. Yıl Caddesi şeklinde çalışacaktır.

4. Etap: Lala Paşa Camisi – Cumhuriyet Caddesi – Çifte Minareli Medrese – Palandöken Caddesi – FSM Bulvarı – Belediye Otobüs Garajı – Mezarlık

4. Etap uzun vadeli projedir. Şehrin doğusunda beklenenden fazla bir gelişim olduğu takdirde devreye sokulmalıdır. Diğer 3 Etap da tamalandıktan sonra yoğunluğa göre devreye sokulur. Ayrıca tramvay işletim ve bakım sisteminin ilerleyen dönemlerde Türbe Yolu civarına alınması çerçevesinde önem taşır. Yine şehrin güneydoğusundaki mahallelerin de tramvaya ulaşması, bu yönün de ihmal edilmemesini sağlayacak kısa ve özlü bir proje olur, diğer 3 etabı bütünler.