Google Tarama Hataları Düzeltme

Merhaba değerli okurlarımız, bu sayfamızda Google tarama hataları hakkında kısaca çok uzatmadan bilgi vereceğiz. Google tarama hatalarını oluşma sebeplerinden başlıcaları şunlar;

Açılıp kapanan siteler, alt yapısı değişen siteler, veya alan adı düştükten hemen sonra register edilen ( kayıt ) domainlerde gözükmektedir. Fakat düşen bir domaini kayıt ettikten sonra bu sorun devam edermi ? Zannımca yine devam edecektir. Google Webmaster Tools hesabına kayıt olduktan sonra gözükebilir. Burada yapılması gereken en önemli husus Google Webmaster Tools hesabımıza giriş yaptıktan sonra Sırası ile Kontrol Paneli, ve Tarama Hataları sekmelerine tıklayarak indiriyoruz Aşağıda resimde görüntüleyebilirsiniz.

 

Google Tarama Hataları Düzeltme nasıl yapılır
Google Tarama Hataları Düzeltme

 

Daha sonra indirme butonuna tıkladıktan sonra karşımıza çıkan pencerede CSV ve Google Dökümanları adında iki dosya görüntülenecektir. Biz CSV’i seçip daha sonra bilgisayarımıza indirip dosyamızı açıyoruz. Daha sonra kayıtlı olan URL’leri robots.txt dosyasına Disallow: / komutu ile engelleyebiliriz.

Örnek :

Disallow: /ozel_dosya.html

Disallow: /ozel_dosya.html2

Disallow: /ozel_dosya.htm3

gibi bu işlemleri yaptıktan sonra tekrardan Webmaster tools’a dönerek Tüm URL’leri seçerek Düzeltildi olarak işaretle butonuna tıklıyoruz. Ve işlemimiz bitti.