Yavuz Sultan Selim Köprüsü Tamamlandı

İstanbul trafiğini rahatlatacak olan Boğazın 3. gerdanlığı denilen Dünyanın en uzun köprüsü olma şanına da sahip 3. köprü bugün itibariyle son tabiyalarıda atılarak tamamlandı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında yapımına başlanan üçüncü köprüdür. Köprü güzergahı, Avrupa Yakasında Sarıyer’in Garipçe köyü ile Anadolu Yakasında Beykoz’un Poyrazköy semtinde yer almaktadır.

Yapımı tamamlandığında, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacaktır. Köprünün temel atma töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve birçok davetlinin katılımı ile 29 Mayıs 2013’te atıldı.

 

3_yavuz_sultan_selim_koprusu_tamamlandi mi

Araç Geçişleri

İhaleyi kazanan yatırımcıya, günlük 135 bin araç geçiş güvencesi verilecek. Devlet, öngörülen sayıda aracın geçmemesi halinde, aradaki farkı yatırımcıya ödeyecek.

Ücretler

Köprü geçişi

Otomobiller için geçişte yaklaşık olarak 3 dolar eşdeğeri Türk Lirası alınacak. Büyük araçların geçiş ücretleri belirlenirken, dingil sayıları dikkate alınacak. Dingil sayısı belli bir katsayı ile çarpılacak ve geçiş ücretleri belirlenecek.

Otoyol Kullanımı

Otoyolu kullanacak otomobiller geçiş ücreti olarak kilometre başına 0.08 sent (dolar) tahsil edilecek.

Otomobil ve eşdeğeri aracın kilometre başına ücreti 0,08 dolar sent olacak.
10 kilometre örnek kullanım için normal bir araba 0,8 dolar (yaklaşık 1,65 lira)