Vestel, Karayel’in Deneme Uçuşunu Yaptı

karayel7

KARAYEL Sistemi havadan gözlem yapmak amacıyla, güncel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde VESTEL tarafından tasarlanmış ve üretilmiş bir hava aracıdır.

İçerisinde herhangi bir pilot bulunmadan, kendisine verilen görevi tamamen kendi başına gerçekleştirme özelliğine sahiptir. Sistemin kritik bileşenlerinden olan uçak ve aviyonikler tamamen VESTEL tarafından geliştirilmektedir.

Karayel İnsansız Hava Aracı Sistemi 2007 yılında geliştirilmiş ve 2009 yılında test uçuşlarına başlamış bir keşif ve gözetleme sistemidir. Üzerinde taşıdığı kamera sistemleri ile bir hedefi tespit etme ve üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmata yol gösterebilme kabiliyetine sahiptir. İniş, kalkış ve görev ile ilgili tüm uçuş profilini otonom olarak gerçekleştirmektedir. Sistemde uçağın tamamı ve otopilot sisteminin tamamı başta olmak üzere bir çok alt birim VESTEL tarafından tasarlanmakta ve üretilmektedir. Karayel Sistemi uçuş emniyeti açısından güvenilir bir sistem olarak geliştirilmiştir ve önümüzdeki yıllarda çıkacak havacılık düzenlemelerine uyumludur. Değiştirilebilir faydalı yükü ile askeri ve sivil uygulamalarda kullanılabilecektir.

 

Taşıdığı kamera sistemi, uçuş süresi ve görev irtifası arttırılmış şekilde Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilmektedir. 2013 yılı içerisinde 6 adet uçak envantere girerek görevlerini icra etmeye başlayacaktır.

 

İtki Sistemi
Motor1×70 Hp Karşılıklı Silindir
Pervane2 Palli, oynar hatveli, kompozit takviyeli ahşap
Ölçüler
Kanat Açıklığı10,5 m
Toplam Uzunluk6,5 m
Pervane1,45 m çap
Ağırlıklar
Kalkış Ağırlığı500 kg
Faydalı Yük70 kg
Performans
Uçuş Hızı60-80 knot
Havada Kalış Süresi> 20 saat
Görev İrtifası22.500 ft
Veri Linki
Çalışma PrensibiLOS
Link Menzili> 150 km
Güç
Güç2,5 kW
Seyrüsefer
SeyrüseferTam Otonom veya Manuel
Faydalı Yük
Faydalı YükRenkli Gündüz KamerasıIR Gece KamerasıLazer Mesafe BulucuLazer İşaretleyici
Kalkış
PistTam Otonom veya Manuel
FırlatıcıTam Otonom veya Manuel
İniş
PistTam Otonom
FırlatıcıTam Otonom veya Yönlendirilebilir
Yapı
MalzemeKompozit
Diğer
Buz önleme/gidermeBuz giderme / ısıtma
IşıklandırmaÇarpışma önleyici ve Seyrüsefer
Yer Kontrol İstasyonuMobil Şeltır

http://www.vestelsavunma.com/?page_id=28

^