Nokia Android’leniyor

Akıllı Telefon teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte neredeyse tarih olan Nokia, çağa ayak uydurarak çok çok arkasında kalan telefon piyasasına geri dönmeye karar verdi.

Cep telefonlarının çıktığı ilk senelerden bir kaç sene öncesine kadar sektörün lideri konumunda olan Nokia geri dönmeye hazırlanıyor.

nokia_android_telefonlar_ile_geri_donuyor_h2564_3fbed

Yıllarca ürettiği bir çok cep telefonu modeli efsane olan ve neredeyse her cebe giren Nokia, akıllı telefonların popüler olması ile birlikte yeni ürettiği telefonlarında Android işletim sistemi yerine daha marjinal kararlar alarak Windows Mobile işletim sistemini kullanmıştı. Lumia adını verdiği yeni akıllı telefonlarında Windows Mobile işletim sistemini kullanan Nokia, her ne kadar donanımsal olarak gayet başarılı telefonlar üretse de, Android işletim sistemine sahip olan diğer markalar ile rekabet edememiş ve sonunda Lumia’yı Microsoft’a satmıştı.

Her çıkaracağı model merakla beklenen Nokia senelerdir adeta piyasadan silindi. Hatta Lumia’yı Microsoft’a sattıktan sonra Nokia’nın kapandığı ve tarih olduğu bile yazıldı. Ancak Finli telefon devi Nokia, 2016 yılında piyasaya süreceği Android işletim sistemine sahip telefonunu Foxconn tesislerinde üretmeye başladı. Nokia 2013 yılında telefon departmanını tamamen Microsoft’a satarak 2016 yılına kadar telefon üretmeyeceği konusunda sözleşme imzalamıştı. Böylece Microsoft’a geçen Lumia serisinin daha sonraki üretimlerinde Nokia logosu kalkmış ve yerine Microsoft logosu kullanılmıştı.