Kimdir Bu Elon Musk ?

Son zamanların en ünlü şahsiyetlerinden olan Elon Musk kimdir ?

Elon Musk Güney Afrika ve Kanada asıllı, Güney Afrikalı, Kanadalı, ve Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır.

Hani şu BTK tarafından engellenen ve ülkemizde kullanımı kapatılan Paypal.

 

Öncelikle adam çok akıllı ve zeki. Ama bana göre bu adamdan öğrenilecek tek şey davasına ve rotasına olan inancı ve çalışmaları.

Tabi bizim ülkemizde herzaman yaşandığı gibi  insanların başka kişiliklerine bakılır, takılır ve örnek alınır.

 

İşte bu adamın ünlü olmasının tek sebebi ise Türkiye ye geldiğinde anıtkabir de çekildiği fotoğrafı oldu.

Ne TESLA veya SPACEX şirketleri ile alakası ne de zekiliği ile ünlü olmadı malesef.

Sorun aslına şu ki bu adamın aşağıdaki fotoğrafı ilk görünseydi bu kadar ünlü olabilir miydi ülkemizde ?

 

Ellon Musk, tesla’nın kurucu, CEO ve Ürün Mimarının yanısıra, şirketin elektrikli araçlarının, pil ürünlerinin ve güneş çatılarının tüm ürün geliştirme, mühendislik ve tasarımını denetlemektedir.

Tesla, 2003 yılında kurulduğundan bu yana, sürdürülebilir bir enerji geleceğine geçiş sürecini hızlandırmak için çalışıyor. İlk Tesla ürünü olan Roadster spor otomobili, 2008’de piyasaya sürüldü. Bunu 2012’de piyasaya sürülen Model S Sedan ve 2015 yılında piyasaya çıkan Model X SUV izledi. Model S, Motor Trend 2013 Yılın Otomobili seçildi, Tüketici Raporları ‘En İyi Genel Araba aldı ve Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi tarafından verilen en yüksek güvenlik derecelendirmesi kazandı. 2017’de Tesla, 215 milyon doları aşan kitlesel pazar elektrikli bir otomobil olan Model 3’ün teslimatına başlayacak.

Tesla, 2015 yılında iki enerji depolama ürünü, Powerwall ev tipi pil ve Powerpack endüstriyel ölçekli pili tanıttı. 2016’da Tesla, Amerika Birleşik Devletleri’nde güneş enerjisi sistemlerinin lider sağlayıcısı olan SolarCity’yi satın aldı ve 2017’de güzel ve uygun fiyatlı bir enerji üretim ürünü olan Solar Roof’u piyasaya sürdü.

Elon ayrıca, Uzay Arama Teknolojileri ( SpaceX ) ‘ın kurucularından, CEO’larından ve kurşun tasarımcılarından olup, yeryüzünün yörüngesine doğru ve ilerisinde misyonlar için gelişmiş roketler ve uzay aracının geliştirilmesi ve imalatı için kendi kendine yetebilme Mars’ta şehir.Ayrıca, güvenli yapay zeka kurmak ve AI’nın faydalarının mümkün olduğunca yaygın ve eşit şekilde dağıtılmasını sağlamak için çalışan kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI’nın kurucu ortağı ve başkanıdır.

Daha önce Elon, dünyanın önde gelen İnternet ödeme sistemlerinden PayPal’ı ve New York Times ve Hearst gibi büyük yayıncıları çevrimiçi hale getiren ilk internet harita ve yönlendirme servislerinden biri olan Zip2’yi kurdu ve sattı.