Cem Yılmaz’ın Gazoz’u Yemedi !

Cem Yılmaz’ın son gözdesi İftarlık Gazoz sinema Filmi tutmadı. İyi filmlere imza atan güldürücü bu kez arada bir yaptığı saçmalığı yaparak tutmayan film çekti.

Tabiki burada yapılan bütün yazılar birer yorumdan ibarettir.  Olan var olmayan var seven var sevmeyen var vs..

 

Kendi deyişleriyle “Aşırı” derecede Türkçülük yada ırkçılık yada Atatürkçülük yada her neyse ondan barındırmaya çalışan film Atatürk posterleriyle ve sözleriyle başlıyor.  Ramazan ayı, müslümanlık, oruç … bunlarda önemli işler hani. Mini etek giyip taksimde şalvar giyenlere böyle giyinemezsiniz diye bir tarafını yırtanlara dönmüş mesele…

 

Her neyse film şöyle ki,

1970’ler Türkiye’sinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir öğrencidir. 5.sınıfı yeni bitiren Adem, yaz tatilini boş geçirmek istemez ve ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa ailesinden izni koparan Adem gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar. Ramazan ayının başıdır ve Adem camide imamın oruç ile anlattıklarını üzerine alınır, üstelik Berna da oruç tutacaktır. Küçük olduğu için oruç tutmasına izin vermeyen ailesinden gizli oruç tutmaya başlar fakat Ege’nin yaz sıcağında, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmak hiç de kolay değildir. Hele de bozmanın kefareti 61 gün iken ve Berna’nın aslında direk orucu tuttuğunu öğrenmişken! Susuzluk ve açlık onu çok yormuştur, seraplar görmeye başlar. Adem’in yaşadığı bu zorluklar, onu bir maceranın içine sürükler. Bitmek bilmeyen bu uzun gün, Gazozcu Ustası Cibar Kemal ve Adem için nasıl tamamlanacaktır? Filmin yönetmeliğini ve senaristliğini Yüksel Aksu üstleniyor.

 

Filmin Tutmadığını Nereden Anladın ?

Nereden mi anladım 🙂 Youtube da full hd olarak izleyebiliyorsun… Imdb 7,6 almasına rağmen pek sarmadı. Ama kendileri “çektiği en iyi film” olarak niteliyorlar buda ayrı bir ironi.