Windows 10 Masaüstü Simgelerini Göstermek

En çok kullanılan işletim sistemlerinin başını çeken Windows 10 gerçekten can sıkıyor. Herşeyi ile kullanıcı düşmanı olan sistem herşeyi gittikçe zorlaştırıyor yada bize mi öyle geliyor. 🙂

Yıllarca XP kullanıp win10a alışmak zor olsa gerek.

Windows 10 ile birlikte bildiğimiz Windows iş ve işlemlerinin bir çoğuda değişmiş oldu. Görev yöneticisi, denetim masası gibi bir çok simgenin şekli ve yeri de değişmiş oldu. Bunlardan en basiti ise format atan her insanın ilk yaptığı işlem olan masaüstü simgelerini gösterme/oluşturma işlemidir. Kullanıcıların yeni işletim sistemiyle birlikte bizlere en çok sordukları soru Windows 10 masaüstü simgeleri gelmiyor ne yapmalıyım sorusu oldu. Bunun yanında masaüstüne bilgisayarımı getirme Windows 10 şeklinde çözüm aranılan başlıklarda mevcut. Windows 10 sürümünde bu konuda da bir farklılık var. Eski sürümlerde sağ tık masaüstü simgelerini göster şeklinde yaptığımız işlem Windows 10‘da daha farklı. Eğer sizde Windows 10 kurup masaüstünüzde sadece Geri Dönüşüm simgesi görüyorsanız bu rehber tam size göre.

 

Windows 10 da bile farklı versiyonlar yüklemiş olabilirsiniz bu sebeple işlevlerde farklılıkları görebileceksiniz.

 

Birinci versiyonda aşağıdaki işlemlerden sonra simgeleriniz gelir.

Masaüstü simgelerini göstermek için alt tarafta bulunan büyüteçten veya başlata tıklayıp hemen klavyeden  (Windows’u ara) “genel simge” şeklinde arama yaptığımızda “Masasüstündeki genel simgeleri göster veya gizle” simgesine tıklıyoruz. buradan istediğimiz simgeleri tik atarak alıyoruz.

 

Ama versiyon farkı varsa ve yapamıyorsanız bunu. Videodaki gibi 2. yol gerekecektir.