Windows 10 Başlat Menüsü Açılmıyor (ÇÖZÜMÜ)

Windows 10 Başlat Menüsü Açılmıyor sorunu sizde de var ise aşağıdaki adımları takip ederek çözebilirsiniz.

Bu adımların herhangi biri tutacaktır.
1. YöntemEğer Windows 10’u kullanmaya başladığınızda herhangi bir sorun olmadığı halde belirli bir süre sonra Başlat Menüsü sorunları yaşamaya başladıysanız, bu soruna yüklenen bir güncelleme sebep olmuş olabilir. Bu durumda yapılan son güncelleştirmeleri geri almak sorununuzu çözebilir.

Yapılan son güncelleştirmeleri geri almak için;

 1. Settings (Ayarlar) penceresini açın. (Başlat Menüsü çalışmadığı için Masaüstünde Sağ Tuş > Görüntü Ayarlarıkomutunu uygulayarak Ayarlar penceresini açabilir ve pencerenin sol üstünde bulunan “Geri” butonuna ya da “Ayarlar (Dişli Çark)” ikonuna tıklayarak Temel Ayarlar penceresine ulaşabilirsiniz.)
  GörüntüWindows 10, Sağ Tuş Görüntü Ayarları

  GörüntüWindows 10, Temel Ayarlara Dönme

 2. Açılan Temel Ayarlar penceresinden Update & Security (Güncelleştirme ve Güvenlik) seçeneğine tıklayın.
  GörüntüWindows 10, Ayarlar

 3. Sağ menü’den Recovery (Kurtarma) seçeneğine tıklayın.
 4. Advanced Startup (Gelişmiş Başlangıç) başlığı altında bulunan Restart Now (Şimdi Yeniden Başlat) butonuna tıklayarak bilgisayarınızı son yüklenen güncelleştirmeden önceki ayarlarda geri yükleyin.
  GörüntüWindows 10, Güncelleştirme Ayarları

   

2. YöntemEğer yukarıdaki yöntem işinize yaramadıysa Microsoft mühendisleri tarafından önerilen, PowerShell komutunu uygulayarak sorunu çözmeyi denemelisiniz.

 1. Başlat Menümüz açılmadığı için PowerShell’i Arama Kutusu ile açacağız.
 2. Eğer arama kutusunu bulamadıysanız Görev Çubuğu üzerinde “Sağ Tuş > Arama > Arama Kutusunu Göster” komutunu uygulayarak görüntüleyebilirsiniz.
 3. Daha sonra Arama Kutusuna “powershell” (Tırnaklar olmadan!) yazın. Çıkan sonuç üzerinde “Sağ Tuş > Yönetici Olarak Çalıştır” komutunu uygulayarak PowerShell uygulamasını yönetici yetkileriyle açın.
  GörüntüWindows 10, PowerShell uygulamasını yönetici olarak çalıştırma

 4. Açılan PowerShell komut satırına aşağıdaki kodu yazın ve Enter’a basın. (Komut içindeki tırnaklar da olacak!)
  Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml"}
 5. Uyguladığınız bu komut arkaplanda çalışacak ve Başlat Menünüz, Görev Çubuğu simgeleriniz gibi kaybolan Windows 10 ögeleriniz geri gelecek.

 

3. Yöntem (bizim bilgisayarda bu yöntem ile çözüldü, şahsen denendi)Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa son olarak önyükleme yapılandırmalarını olması gereken hale getirmeye çalışacağız.

 1. Klavyenizden “CTRL” + “ALT” + “DEL” tuşlarına aynı anda basın. Ekranınızı kaplayan sayfadan “Görev Yöneticisi” seçeneğine tıklayın ve Görev Yöneticisini açın.
 2. Açılan Görev Yöneticisi penceresinde “File (Dosya)” menüsü altındaki “Run New Task (Yeni Görevi Çalıştır)” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan penceredeki metin kutusuna “msconfig w/admin privileges” komutunu yazın (Tırnaklar olmadan!) veEnter‘a basın.
  GörüntüWindows 10 Görev Yöneticisi, Yeni Görev Oluşturma

 4. “System Configuration (Sistem Yapılandırması)” penceresi açılacak. Bu pencerede “Boot (Önyükleme)” sekmesini açın, “Boot Options (Önyükleme Seçenekleri)” başlığı altındaki “Safe Boot (Güvenli Önyükleme)” seçeneğini ve “Network (Ağ)” seçeneğini işaretleyin, Apply (Uygula) ve Ok (Tamam) butonlarına tıklayın.
  GörüntüWindows 10, Sistem Yapılandırması, Önyükleme Seçenekleri

 5. Karşınıza gelen onay penceresindeki “Yeniden Başlat” butonuna tıklayarak bilgisayarınızı bu ayarlar ile yeniden başlatın.
  GörüntüWindows 10, Sistem Yapılandırması, Yeniden Başlat

 6. Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız yeniden başlayacak. Yukarıdaki ilk 3 adımı tekrar uygulayarak “Sistem Yapılandırması“, “Önyükleme” sekmesine kadar gelin. Bu kez “Safe Boot (Güvenli Önyükleme)” seçeneğini devre dışı bırakın, “Uygula” ve “Tamam” butonlarına tıklayın.
 7. Karşınıza çıkacak pencereden tekrar “Yeniden Başlat“a tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Fatih TÜRKOGLU