Bilgisayardaki Dosyaları Kesin olarak Silme

Çoğu bilgisayar kullanıcısının bildiği gibi, bilgisayarınızdan sağ klik sil veya shift ile delete kombinasyonu ile silinen tüm dosyalar geri dönüşüm kutusuna uğramasa bile hafızadan gitmiyor.

Çoğu bilgisayar kullanıcısının bildiği gibi, bilgisayarınızdan sağ klik sil veya shift ile delete kombinasyonu ile silinen tüm dosyalar geri dönüşüm kutusuna uğramasa bile hafızadan gitmiyor.Mekanik bir sabit diskteki dosyaları silmek, onları gerçekten silmiyor. Windows’ta bir dosyayı sildiğinizde, Windows bunları erişilemez olarak işaretliyor ve kapladıkları alanı boş gösteriyor. Bu yüzden tamamen sildiğinizi düşündüğünüz dosyalar, üzerlerine yeni bir veri yazılana kadar, geri getirilebiliyorlar. 

Bu olay büyük bir risk demektir. Özel belgeleriniz (ehliyet, kimlik gibi), mahrem resim videolarınız(düğün videosu, sünnet videosu veya ailevi) kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Bunun önüne geçmek için  Windows 10 dışındaki sisteminiz varsa Evidance Eliminator diye bir program kullanın ve kalıntıları silin.

Eğer windoes 10 gibiyse işletim sisteminiz bu programı desteklemez ve bunun için e yapacağınız çok basit bir işlem var.

 

Cipher

Cipher komutu işte bu durum için. Bu komut, seçtiğiniz yerdeki boş alana rastgele veriler yazıp siliyor ve daha önce sildiğiniz şeylerin geri getirilme imkanı kalmıyor. Mesela C sürücüsünde bu komutu kullanmak istediğinizde, cipher /w:c yazıyorsınız ve bu sürücüdeki boş alanı tamamen temizliyor. Komut sadece boş alanı temizlediği için, olan verilerinize bir zarar gelmesi veya silinmesi söz konusu değil.

 

Msdos veya diğer adıyla CMD için çalıştıra cmm.exe yazın veya msdos arattırın girin. Kodu yazdıktan sonra tüm çalışan programları kapatmayı denemeyin ve yeni program açmayın işlemin bitmesini bekleyin.