Yerli Arama Motoru Safsatası

Son günlerde yerli arama motorumuz Geliyoo çıktı diye dolaşan haberler asılsız çıktı.

İlk önce trilyonlar harcandığını savunanlar yada uyduranlar oldu hatta işi abartanlar bakanlık tarafından yapıldı dediler.

‘Geliyoo’ isimli arama motoru projesine ilişkin sosyal medyada ‘Google’ taklidi olduğu ve sadece 60 liraya mal edildiği yorumları üzerine Ulaştırma Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın duyurduğu ‘yerli’ arama motorugeliyoo.com’ test yayınına başladı. Geliyoo.com test yayınına başlar başlamaz sosyal medyada en çok konuşulan konu, ‘arama motoru için 60 liralık harcama yapıldığı’ tartışması oldu.

 

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Ulaştırma, Denizcilik ve HaberleşmeBakanlığından, “Geliyoo” isimli arama motoru projesine maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmadığı bildirildi. Öte yandan, ‘Türkiye’nin ilk yerli arama motoru’ sloganıyla yola çıkan ‘Geliyoo’nun arama sonuçları için Google’ın alt yapısını kullandığı ortaya çıktı. 10 milyon TL harcama yapıldığı iddia edilen ‘Geliyoo’nun internette satılan 59 dolarlık hazır tema ile yayınlandığı öğrenildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın-yayın organlarında “10 yılda 10 milyon bütçe ayrılarak yerli arama motoru Geliyoo kuruldu” başlığıyla haberler yayımlandığı ifade edildi.