Kredi Kartları Düşmanımız Olmasın

Dünyada nakit paraya alternatif olarak kredi kartından daha yaygın başka bir ödeme aracı yok ve özellikle 2000’li yıllarla birlikte ülkemizde kredi kartı kullanan kişi sayısı katlanarak artmaya devam ediyor.

Hepimizin cüzdanlarında birbiriyle aynı ebatlardaki bu küçük plastik nesnelerden en az birer tane mevcut. Son zamanlarda kredi kartlarının hayatımıza büyük kötülükler getirdiğini söyleyenler yok değil; oysaki kötülüğü kredi kartlarında aramadan önce kendimize bir dönüp bakmalıyız.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken çok temel noktalar mevcut. Bunların başında gelirimize uygun bir limit ve her ay düzenli ödeme yapabileceğimiz bir tarih belirlememiz geliyor. Ödemeleri geciktirmemekse çok basit görünen ancak oldukça önemli bir kural, bu durum bankalar nezdinde kredi notumuzu doğrudan etkiliyor. Gelecekte hayati önemde olabilecek bir kredi ihtiyacını karşılamak, şu anda önemsiz görünen düzensiz ödeme tablosuyla ciddi biçimde etkilenebilir. Uzun süre üst üste yapılan asgari ödemeler de matematiksel olarak çözümsüz bir tabloyu ortaya çıkarmanın yanı sıra bu notu etkiliyor.

Ay sonu hesaplarının tutmadığı zamanlar esas olarak gelirimizi yönetemediğimiz anlamına geliyor. “Hesap kitap işlerinden ben pek anlamam” demekse maalesef tatsız bir ay sonu tablosuna çare olmaktan çok uzak, bunun yerine küçük ve basit önlemlerle “aklımızı kullanarak” kredi kartlarıyla barışık yaşamamız mümkün. Hatta bunun tek taraflı bir barış anlaşması olmasına da gerek yok, onlarca kredi kartı seçeneğinin olduğu bir ortamda bankalar arasındaki rekabet her gün müşteriler için daha fazla yenilik, daha fazla kampanya ve avantaj anlamına geliyor. Kartların sunduğu imkânları reklam metinlerinde yer alan davetkâr cümlelerden ibaret görmeyerek, bir kredi kartını diğerlerinden farklı kılan avantajları kullanmalıyız. Kredi kartlarını akıllıca kullanarak harcamalarımızı planlayabilir, taksitli alışverişlerle gelen ekstra puanları ve market, giyim, restoran, sinema gibi belli alışverişlerdeki indirimleri verimli olarak kullanabiliriz.

Biraz dikkat ve bilincin yardımıyla, kredi kartları düşmanımız olmasın…