Dijital Bankacılık Atılımda!

Dijital çağın pek çok sektöre özellikle de bankacılık sektörüne önemli fırsatlar sunduğu yadsınamaz bir gerçektir. Türkiye’de internet kullanıcı sayısının ve genç nüfusun her geçen gün artması, bankaları yeni platform arayışı içine sokmuştur. İnternetle doğan ve mobil kanallar aracılığı büyük atılım gerçekleştiren bankacılık sektörünün temel amacı, dijital bankacılık sayesinde tüm bankacılık hizmetlerini müşterinin ayağına götürebilmektir. Yani banka şubelerinde sıra beklemek, karışık bankacılık işlemleriyle vakit kaybetmek yerine oturduğunuz yerden, bir tıkla banka şubeniz elinizin altında.

 

Şubeler kanalıyla sunulan geleneksel bankacılık anlayışının giderek yerini şubesiz bankacılığa bırakması ve şube giderlerinden kurtulan bankaların, müşterilerine herhangi bir işlem ücreti yansıtmadan her türlü bankacılık işlemini yapabilme fırsatını sunmaları şüphesiz pastada pay sahibi olmak için yeterli değildir. Müşteri memnuniyeti odaklı yatırım yapmak, mevcut mobil uygulamanın hızı, verimliliği, kolay ulaşılabilirliği, tasarım incelikleri, cazip kampanyalarla destekleniyor olması başarıyı arttıran en büyük etkenlerden biridir.

Şubesiz dijital bankacılık akımına bundan 5 ay önce dahil olan Türkiye Ekonomi Bankası, yukarıda saydığımız başarı kriterlerini dikkate alarak doğru hamleler yapmış olacak ki,CEPTETEB ile çok hızlı bir yükseliş ivmesi yakalayabildi. 5 ay önceki çıkış noktalarından bugün vardıkları noktayı gayet net biçimde özetlemişler:

infografik-cepteteb

CEPTETEB’in bu verilerine baktığımız zaman önümüzdeki dönemde dijital bankacılığın iyice palazlanıp altın çağını yaşayacağı çok aşikar. Yeni dönemdedünyadaki trendlere ve teknolojik gelişmelere hakim olanlar, mobil alt yapısını sağlamlaştıranlar şüphesiz bayrağı ellerinde tutacaklardır.