Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Açılış Tarihi Belli Oldu

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu’nun 9 istasyonu açılıyor. İBB yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ilk etap olan 9 istasyonun açılış tarihi belli oldu.

İlçeler arasında toplu taşımada büyük sıkıntı yaşayan İstanbul’un dört ilçesi Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe dört gözle beklediği Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun ilk etabı açılıyor.

İLK ETAP 14 EYLÜL’DE AÇILIYOR

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Hamit Kurt’un İBB yetkilileriyle yaptığı telefon ve mail trafiğinden sonra İBB yetkililerinin verdiği bilgiye göre: “Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu işinde içinde bulunduğumuz inşaat süreci koşullarında ve sözleşme esasları doğrultusunda yükleniciye yasalar uyarınca süre uzatımı verilmiş ve kaba inşaat, ince işler ve elektromekanik işlerin tamamlanması için iş bitiş tarihi; 14.9.2017 olarak belirlenmiştir.

 

9 İSTASYON TAMAMLANMIŞ

 

İlk etapta açılması planlanan 9 istasyonda (Üsküdar-Fıstıkağacı-Bağlarbaşı-Altunizade-Kısıklı-Bulgurlu-Ümraniye-Çarşı-Yamanevler) imalatlar tamamlanmış olup, “Tamamen Sürücüsüz Metro Hattımızın” tren testleri devam etmektedir. Testlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasını takiben, Üsküdar-Yamanevler arası, sürücüsüz olarak yolculu işletmeye açılacaktır.”

 

YAKLAŞIK İKİ SENE GECİKTİ

Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun açılışı için 3-4 defa açılış tarihi verilmesine rağmen bir türlü açılamadı. En son açıklama İBB Başkanı Kadir Topbaş’tan geldi. Topbaş: “Bir aksilik olmazsa Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun açılışını 30 Ağustos’ta yapacağız” demişti.

Üsküdar-Çekmeköy Metrosu Projesi’nin normal açılış tarihi  Mayıs 2015 tarihiydi. Üsküdar bölgesinde kazı çalışmaları sırasında tarihi kalıntılara denk gelinmesi, Ümraniye’de göçüklerin oluşması projenin bitmesini geciktirdi.

Üsküdar Sancaktepe arası yolculuk süresini 27 dakikaya indirecek olan Türkiye’nin sürücüsüz ilk metrosu Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattı, 20 kilometre hat üzerinde 16 istasyondan oluşuyor.

İSTASYON İSİMLERİ

  1.  Üsküdar 2.    Fıstıkağacı  3.    Bağlarbaşı  4.    Altinizade 5.    Kısıklı 6.    Bulgurlu 7.    Ümraniye 8.    Çarşı  9.    Yamanevler  10.    Çakmak  11.    Ihlamurkuyu 12.    Altınşehir 13.    İmam Hatip Lisesi 14.    Dudullu  15.    Necip Fazıl 16.    Çekmeköy Sancaktepe

SÜRÜCÜSÜZ METRO HAKKINDA

Raylarda otomatik ve tam sürücüsüz araçlar kullanılacak, trenler saatte tek yönde 65 bin yolcu taşıma kapasitesine ve saatte 80 kilometre hıza kadar ulaşabilecek. Metro hattı, Üsküdar İstasyonunda, Marmaray hattının istasyonu ile yeraltından hatlar arası yolcu geçişi sağlanacak, Altunizade İstasyonu’nda metrobüsten metro hattına yolcu geçişleri yapılacak, Dudullu İstasyonunda planlama aşamasında bulunan Bostancı-Dudullu Hattı ile ortak bir istasyon yapısı oluşturulacak.

İBB’DEN GELEN MAİL