Trabzon’da ki uçak nasıl kaldırılacak ?

Bilindiği gibi 13 Ocak 2018 de feci bir olay ile gündeme uçak kazası eklendi. Ülkemizde şükür ki nadir görülen bu kaza sonucunda bile çoğu yolcu seferlerini iptal etti hatta Pegasus’un hisseleri düşüş yaşadı…

Pegasus Hava Yolları’na ait PC8622 nolu Boeing 737-800 tipi TC-CPF tescilli Ankara-Trabzon uçağının, 13 Ocak 2018 akşamında  Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıktı. Ülke büyük bir üzüntü yaşasa da can kaybının olmaması bizleri rahatlattı. Ama uçak hala uçurumun kenarında bekliyor ve milletimiz yine her zaman olduğu gibi saçmalamaya başlamadan ne zaman çıkarılacak ?  (bu arada biri motoru ben çıkarırım demiş)

Şuan incelemeler devam ediyor mühendisler, emekli pilotlar ve yer çalışmaları için beyin fırtınaları kopuyor bence. Uçak illa ki bir vinç yardımıyla kaldırılacak bence yeni bir vinç tasarımı ve imalatından tut yer için doldurma kazı işlemleri bile hafta sürecek.

 

Birinci ihtimal ki bu uçak bence artık onarılsa dahi sefer yapamayacak. Çünkü BER (Beyond Economical Repair) dediğimiz ağır bakımlı uçakların onarım maliyeti buna izin vermeyecektir.

 

Şöyle resme bakıp özetlemek gerekirse kesinlikle iniş takımları kırılmış ve Sağ motor pylonuyla beraber kanattan kopmuş ve denize düşmüş görünüyor.

Uçak muhtemelen iki kanattan çelik halatların bağlı olduğu büyük bir vinç yardımıyla çekilerek çıkarılacak. Ama büyük risk şu ki, eğer geri kaçma olursa daha da tutamazlar ve komple denize girer uçak. Bunun için önden kazıklar çakılarak geri çekilebilir.

 

Diyelim ki uçağın kanatları koptu veya hasar görüyor bundan sonra bence işlem durdurulacak ve uçak çıkarılmadan önce sigorta şirketi eksperlerin BER / TOTAL LOST kararını beklemek gerekecek. Sigortadan yazılı olarak bu onay alındıktan sonra olası ilave hasarlar kabullenerek çekim işlemi başlatılabilir.

Daha sonrasında uçak pistte çekildikten sonra hava yastıkları ıvır zıvır lar havalimanına taşınacak ve olan bitecek…

 

Şimdiden çalışacak personellere başarılar dileriz.