Adalet bölümü taban puanları 2011
YGS 3 puanıyla alan bölümlerden birisi de adalet bölümü önlisans bölümü olup iki yıllıktır. Az sayıda üniversitede bulunmasına rağmen çok fazla rağbet olan bölümlerden biri adalet bölümü. Yerleşebilmeniz için yaklaşık olarak en azından380 puan almanız gerekiyor.

Adalet bölümünden hukuk fakültesine de dikey geçiş yapıldığı söyleniyor lakin ne kadar az kişi alındığını ve bu sınavın ne kadar çok zor olacağını aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz sanırım. Uzaktan eğitimi olan üniversiteler de var, İstanbul ve Ankara üniversitesi gibi.
Geçtiğimiz sene adalet bölümü taban puanları ve hangi üniversitelerde yer aldığını öğrenmek için devamına bakınız…


 

Açıköğretim fakültesinde de adalet bölümü bulunduğundan ve kontenjan kotası olmadığından eğer puanınız düşük gelirse ve adalet bölümünü yazmak isterseniz kesinlikle tereddüt etmeyin diplomanızın pek farkı olmuyor.

* işareti olanlar uzaktan eğitim veren üniversitelerdir. Erciyes ve Marmara gibi üniversitelerde de adalet bölümü var, lakin ek yerleştirmede açıldıklarından ötürü 2010 puanları yayınlanmadı.

Adalet Meslek Yüksekokulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Adalet Meslek Yüksekokulları, adaletle ilgili devlet dairelerine yüksek derecede görevli yetiştirmek amacıyla kurulmuş, Türkiye üniversitelerinebağlı yüksek okullardır. 7 üniversitede bulunur.

  1. Ankara Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu
  2. İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu
  3. Dokuz Eylül Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu (İzmir)
  4. Selçuk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu (Konya)
  5. Erzincan Üniversitesi adalet meslek yüksek okulu
  6. Anadolu Üniversitesi adalet meslek yüksek okulu (Açıköğretim)
  7. İstanbul Bilgi Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu (vakıf üniversitesi)

Bu yüksek okulların öğretim programlarındaki başlıca dersler şunlardır:

Kamu Hukuku, Özel Hukuk, Mali Mevzuat, Türkçe ve Hukuk Dili, Adli Tıp, İcra – İflas Kanunları, Psikoloji, Davranış Bilimleri, Daktilo (Günümüzde ise Bilgisayar), Dosyalama, Arşiv Bilgileri.

Adalet Yüksek Okulları’nda öğrenim 2 yıl sürer. Mezunlar noterliklerde, avukatlık yazıhanelerinde, şirketlerinin hukuk departmanlarında, ve devlet bürokrasisinde de çalışabilirler. Ayrıca İcra Memurluğu, Cezaevi Müdürlüğü, adliyelerde Yazı İşleri Müdürlüğü gibi görevlere atanırlar.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...