Bu son derece basit sistem ile, köpük levhalardan istenilen formu kesmek mümkün. Devrenin bağlantı şekli aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yapılmalıdır.

Dimmer ile trafoya gelen güç ayarlanabilir, dolayısı ile trafo çıkışındaki güç de ayarlanabilir.Bu sayede rezistans telimizin sıcaklığını kontrol edebiliriz.
R/C Modelcilik ile uğraşan insanlar için mükemmel bir araç…

Model uçak servo yuvları gibi ufak tefek oyma işleri için de aşağıda görülen seramik klamensi kullanıyorum.

Klamensin bir ucuna görüldüğü gibi rezistans telinden istediğim şekilde bir parçayı vidaları sıkarak sabitliyorum, diğer uçlarından da elektriği verdiğimde rezistans ısınarak istediğim şekilde sıcak bir bıçak gibi köpüğü kesiyor. Seramik kötü bir ısı iletkeni olduğu için eliniz yanmadan tutup istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

 

Malzeme Listesi
adet malzeme
1 Rezistans Teli
1 12V 4A (40W) Halojen Trafosu
1 Kablo üstü Dimmer
2 Krokodil (olmasa da olur)
1 4 metre kablo
1 220v Fiş

Aşağıda bir arkadaşım için yaptığım köpük kesme aleti görülüyor. malzemenin tamamı mahalledeki elektrikçiden.

Köpük kanatları kesmek için, önce şablonları kontraplak veya metalden kesiyoruz ve üzerine belirli aralıklarla numaralar koyuyoruz, böylece iki kişi köpüğün iki ucunda teli gerip kesim yaparken “ben şimdi 13 numaraya gidiyorum” diyerek paralel kesim yapılmasını sağlıyoruz.

Aşağıda kesime hazır arkadaşım ve ekipman görülüyor, rezistans telini cam fiber(siyah yay) bir çubuğa gererek bir yay elde ediyorum böylece telin gerginliği sürekli korunuyor, bir çeşit köpük testeresi elde etmiş oluyorsunuz.

Kesimi tamamlanmış parça aşağıdaki gibi görünüyor.

Aşağıda bu sayfanın eski hali bulunuyor…

Köpük Kesme Aleti (Eski versiyon. Yıl 2002)

Malzeme Listesi
adet malzeme yeri fiyat
1 Rezistans Teli elektrikçi 750bin TL
1 15volt 15W zil trafosu elektrikçi 5milyon TL
2 Krokodil (olmasa da olur) elektrikçi 500bin TL
1 4 metre kablo elektrikçi 250bin TL
1 220v Fiş elektrikçi 250bin TL

Köpük kesme aleti için önce, 15V zil trafosu, 2x2metre elektrik kablosu ve krokodilleri kullanarak bir güç kaynağı yapıyoruz. Zil trafosu kullanmamızın sebebi, trafonun iyi izole edilmiş olması ve 220volt ve 15 volt uçlarında kabloları tutturmanız için hazır klamensler bulunması. Böylece hiç elektrik bilginiz olmasa dahi, sadece 220v kablosunu ve 15 volt kablosunu yerine vidalayarak güç kaynağınızı yapabilirsiniz. 15 voltluk kabloların uçlarına takacağınız krokodiller, uçları istediğiniz yere bağlayıp sökmenizi çok kolaylaştıracaktır. Trafonun 200v uçlarına fişi takın. böylece Güç kaynağınız kullanıma hazır olacaktır.

Dikkat etmeniz geren nokta, bu güç kaynağının 15 voltu alternatif akım(AC) olarak veriyor olması. Bu sebeple bu güç kaynağı ile sakın radyonuzu falan çalıştırmayı denemeyin, bozulmasına yol açabilirsiniz.

Rezistans telleri 15-20 cm boyunda tükenmez kalem yayı gibi sarılmış olarak satılır, açtığınızda yaklaşık 3-6metre civarında olurlar. Teli açarken dikkat edilecek nokta mümkün olduğunca düz hale getirmektir, eğer düz olmazsa kesim sonrası köpük üzerinde dalga dalga izlerini görebilirsiniz. Rezistans teline iyi bir alternatifte ince gitar,piyano veya saz telidir. Bu teller hem çok dayanıklı hem de tamamen düz olduklarından mükemmel kesim yaparlar, tek sorun 1.5-2 metreden uzun bulunamamaları ve pahalı olmaları. Eğer “yahu her gün kesme aleti yapmıyoruz parası neyse veririz” diyorsanız, müzik enstrümanı satan yerlerden en ince teli isterseniz işiniz görülmüş olur.

Sonuç

Eh, artık güç kaynağınız ve rezistans teliniz olduğuna göre, teli ister bir yay yapıp gerin, ister özel bir profilde bükün, trafoyu prize takın, sonra resiztans telinin iki ucuna krokodilleri bağlayın, Ohhh!! sıcak sıcak bir teliniz var artık, kesin gönlünüzce köpükleri.

Not: Telin boyu uzadıkça direnci artacağından sıcaklık düşer, boyu kısaldıkça direnci azalacağından sıcaklık artar.

 

http://www.melihkarakelle.com/rc_kopuk_kesme.html

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...